123

بیست وهشتمین سالگرد شهید خفاجه[ یکشنبه 1394/01/30 ] [ ساعت 14 و 25 دقیقه و 01 ثانیه ] [ مهدی زنگوئی مدیریت سایت ]

شمع سوزان مادر

بله اگر دقیقه ای دقت کنیم می بینیم که این شمع سوزان "مادر" است که غصه همه را با هم میخورد و حواسش به همه چیز هست.

از صبح تا شب در خانه یا بیرون از خانه زحمت می کشد که فرزندان و همسرش در شرایطی مطلوب باشند، خانه ای تمیز، غذایی خوشمزه، محفلی گرم نتیجه زحمات شبانه روزی اوست.

اما حالا رفتار خودمان را ببینیم از راه که می رسیم با سلامی سرد حال و احوال غذای روی اجاق را می پرسیم. لباس های کثیفمان را در گوشه ای پرت می کنیم و لم می دهیم تا شاممان آماده شود به محض خوردن غذا بدون هیچ تشکری (اگر خیلی مودب باشیم تشکر ساده ای هم می کنیم )  باز مادر می ماند و سفره باز و ظرفهای نشسته و غذاهای نیم خورده .

باز مادر می ماند و پادرد و کمر درد و خستگی هایی که تمامی ندارد.  

 

خطابی به مادران عزیز

می دانیم که خیلی خسته اید می دانیم که از هزار زحمت ریز و درشت شما یکی هم دیده نمی شود، می دانیم که همه  بار خانواده به دوش شماست، همه این ها را می دانیم که در کل سال شب و روز و لحظه به لحظه به فکر مایید و ما تنها در یک روز "روز مادر" یادی از شما می کنیم آن هم نه آنگونه که در خور شأن شما باشد .

شاید بارها و بارها در تنهاییت اشک ریخته باشی، حسرت به دل مانده باشی و از خودت بپرسی که برای چه یک عمر زحمت کشیده ام؟ درست و حسابی نتوانسته ام مستحبات به جا آورم زیارت بروم و  مدت هاست با خدای خودت خلوتی نکرده ام ... 

همه خوب می دانند که در موفقیت فرزندان این مادران هستند که بیشترین نقش را دارند و این ضرب المثل را همه شنیده ایم «که پشت هر مرد موفق یک زن موفق ایستاده است» پس همه پیشرفت های بشر مدیون زنان است

خوش به حال شما که از صبح تا شب مشغول عبادت بوده اید ، خوش به حال شما که خداوند متعال بهشت را با آن عظمت زیر قدوم مبارکتان قرار داده است . و این یعنی فقط خود خداوند بخشنده و مهربان است که در هر لحظه شما را می بیند و زحماتتان را ارج می نهد . 

الإمامُ الصّادقُ علیه‏السلام: سَألَتْ اُمُّ سَلَمَةَ رسولَ اللّه‏ صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم عن فَضلِ النساءِ فی خِدمَهِ‏أزواجِهِنَّ ، فقال : أیُّما امرَأةٍ رَفَعَتْ مِن بَیتِ زَوجِها شیئا مِن مَوضِعٍ إلى مَوضِعٍ تُرِیدُ بهِ صَلاحا إلاَّ نَظَرَ اللّه‏ إلَیها ، ومَن نَظَرَ اللّه إلَیهِ لَم یُعَذِّبْهُ .

امام صادق علیه‏السلام:

اُمّ سلمه از رسول خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم درباره فضیلت خدمت كردن زنان به شوهرانشان پرسید ، آن حضرت فرمود: هر زنى كه در خانه شوهر خود به قصد مرتب كردن آن ، چیزى را جابه جا كند خداوند به او نظر افكند و هر كه خداوند به او نظر كند عذابش نكند. (بحار الأنوار: 103 / 251 / 49 منتخب میزان الحكمة : 254) 

به مفهوم حدیث که فکر می کنیم می بینیم که فرموده اند حتی جابه جا کردن چیزی در خانه نظر عنایت خداوند را به دنبال دارد. 

حالا شما حساب کنید شمایی که از صبح تا شب اینقدر زحمت می کشید، از همه خواست های خودتان می گذرید به همسر و فرزندانتان خدمت می کنید چقدر برای خداوند متعال ارزشمند هستید.   


ادامه مطلب
[ پنجشنبه 1394/01/20 ] [ ساعت 18 و 42 دقیقه و 58 ثانیه ] [ مهدی زنگوئی مدیریت سایت ]